';

Afla cat va fi noul timbru de mediu pentru masina ta!

Posted by 01 Mar 2013
Category: Despre site
Tags: , , ,

Asa cum v-am anuntat intr-un articol anterior, in data de 15 martie va intra in vigoare noul timbru de mediu. Acesta ia in considerare in proportie de 100% emisiile de CO2 si se calculeaza dupa alti algoritmi decat taxa auto de pana acum.

Pentru ca dorim sa va fim de ajutor, am realizat un calculator pentru timbrul de mediu respectand noua formula de calcul din Ordonanta de Urgenta.  Pana in data de 15 martie, cand va intra in vigoare acest timbru, puteti sa vedeti valoarea lui folosind calculatorul de pe stiri.autovit.ro (pe coloana din dreapta, in partea superioara a sit-ului).

Astfel, daca doriti sa vindeti sau cumparati o masina pana la aceasta data, se aplica taxa de mediu stabilita de legea 9/2012 care este afisata de calculatorul de taxa de pe autovit.ro. Cel nou poate fi folosit pentru a vedea  daca v-ar avantaja sau nu sa mai asteptati pana la intrarea in vigoare a noului timbru.

Spor la calculat!

158 Comentarii

« Comentarii mai vechi

vreau sa platesc si eu aceasta taxa de timbru ca si eu poluez, dar nu vreau sa-mi vand masina.
sa zicem ca am o skoda octavia 1,9 tdi, an 2006. euro 3, co2 142. o sa merg cu masina inca 20 de ani dupa care o dau la fier vechi. in situatia mea sunt multi alti Romani.
deci pentru cine este aceasta taxa de mediu ????

Răspunde

    Si eu ma gandeam la aceasi chestie. Nci eu nu vreai sa-mi vand masina.
    Poate ca voi da statul in judeacata ca nu am cum sa platesc pentru cat poluez.

    Răspunde

CE SA ASTEPTI DE LA UN PERSONAJ CARE ESTE ACUZAT DE PLAGIAT LA NIVEL DE DOCTORAT. SI CA EL SUNT MULTI, PROBABIL, IN GUVERN SI PE LANGA GUVERN.

Răspunde

    sa ma … pe el de mincinos ordinar

    Răspunde

vad atata vorbarie,atatea huiduieli,dar vreu sa vad daca suntem uniti macar noi oferii,dar si cei care au 3000 de lei diponibili pt o masina si nu si-o poate cumpara deoarece,taxa este de 6000.
sa vedem daca ne strangem pe 12 in Piata Victoriei.

Răspunde

Buna ziua, daca imi cumpar o masina inmatriculata inainte de 2007 si ii fac transcrierea pe numele meu pana in data de 15 martie platesc ,,timbru de mediu”?

Răspunde

[...] Va reamintesc ca timbrul de mediu este calculat integral in functie de emisiile de CO2, cu ajustarile de rigoare pentru motorizarile pe benzina si cele diesel. Mai multe detalii despre modalitatea de calcul puteti citi aici… [...]

Răspunde

in cazul in care am facut cumpararea auto in decembrie 2012 si exista confirmarea finantelor pe actul de instrainare, urmeaza sa platesc taxa de timbru ori ba?

Răspunde

eu zic sa iesim in strada,daca nu facem nimic nu o sa se intample nimic cu timbrul asta,prea suntem luati de fraieri

Răspunde

Salut voi ce ziceti calculatorul asta merge bine??? eu am o masina di 1997 prima inmatriculare in Italia e in 2000 motorul e de 1.8 benzina EURO 2 am calculat si imi da ca e taxa de 1 Euro! am verificat si pe alt site si tot la fel :))) Voi ce ziceti se poate sa fie doar 1 euro??? Sau nu am inteles eu bine????

Răspunde

buna vreau sa va spun ca eu sunt in proces de anul trecut cu institutia Prefectului pentru a inmatricula un Golf 4 tdi am termen de judecata pe 23 aprilie 2013 si asi dori daca o pot inmatricula cu hotarea judecatoresca din aprilie fara sa platesc taxa de timbru, va multumesc.

Răspunde

Buna ziua, oameni buni! Datele problemei. Am un autoturism cumparat din Romania, inmatriculat si care a avut multi proprietari inaintea mea (vreo 10 aprox.). Masina a fost cumparata de noua, de la reprezentanta in 2002, primul proprietar fiind o firma de leasing. Intrebarea mea: daca acum vreau sa o vand, cel care o cumpara va trebui sa plateasca taza de mediu/timbru de mediu sau cum i-o zice?! Multumesc frumos.

Răspunde