';

Cum verifici cate daune a avut masina

Posted by 19 Sep 2012
Category: Sfaturi Utile
Tags: , , , ,

Vrei sa cumperi un autoturism second hand, dar ai ceva dubii in privinta istoricului accidentelor suferite de acel exemplar? Din 15 septembrie aceasta problema este partial rezolvata, deoarece de acum baza de date CEDAM poate furniza si informatii privind prejudiciile asociate politelor RCA intrate in valabilitate incepand cu anul 2008.

Recent Comisia de Supraveghere a Asigurarilor a simplificat modul de aplicare a sistemului bonus-malus si a facilitat accesul asiguratilor la informatiile privind istoricul daunelor proprii. Totusi vorbim despre o rezolvare partiala, deoarece masura se aplica doar pentru masinile care au fost rulate in Romania si au avut o asigurare RCA valabila.

Care este mecanismul?
Primele de asigurare aferente asigurarilor obligatorii de raspundere civila auto (RCA) depind de istoricul de daunalitate realizat de asiguratul/ utilizatorul unui vehicul intr-o perioada de referinta, asa cum prevad reglementarile in vigoare cu privire la sistemul bonus-malus. Prin urmare, Comisia de Supraveghere a Asigurarilor intretine si administreaza aceasta baza de date CEDAM, iar informatiile sunt centralizate de la societatile de asigurare. Mai mult, responsabilitatea pentru colectarea, transcrierea, incarcarea si modificarea politelor RCA revine exclusiv societatilor de asigurare emitente. Mai trebuie mentionat ca pana acum baza de date CEDAM putea fi interogata de persoanele fizice doar pentru a afla daca un autovehicul detine sau nu o polita RCA valabila.

Cum procedam
In urma cu ceva timp, va povesteam despre cum se poate accesa baza de date a Politiei, pentru a afla daca masina a fost sau nu furata. Dupa aceasta etapa preliminara, de acum puteti verifica si daca acea masina a suferit accidente grave, prin accesarea bazei de date CEDAM la adresa http://cedam.csa-isc.ro/index.php?id=9. Trebuie tinut cont ca interogarea CEDAM permite identificarea dupa CNP/ CUI si numarul de inmatriculare sau seria de caroserie.

Chiar daca aceasta verificare se aplica momentan doar masinilor care au avut o polita valabila pe teritoriul Romaniei, masura este destul de benefica pentru cei care doresc achizitionarea unei autoturism second hand. Astfel clientul va afla daca masina pe care urmeaza sa o cumpere a suferit vreun accident grav si apoi a fost “reparata”. De asemenea chiar si vanzatorul de buna-credinta poate demonstra de acum cu acte ca autoturismul nu a fost implicat in evenimente rutiere majore. Voi ce parere aveti despre aceasta noua facilitate oferita de baza de date CEDAM?

46 Comentarii

marfa!!!!!

Răspunde

mi se pare jmekerie totala !

Răspunde

Momentan sunt putine masini de pe piata sh care pot intra in aceasta baza de date…dar in 2-3 ani putem sti aproape sigur ce cumparam; mai ales daca aceasta baza de date va contine si vehicule din alte tari membre UE… Thumbs up!

Răspunde

Mi se pare o chestie nerelavanta. Daca cineva are un accident si face masina praf, din vina lui, da intr-un pom sau cap de pod, si nu are Casco. Cum va aparea masina aia in baza de date? O va lua un samsar si o va repara si o va vinde de buna. Vor aparea masinile cu daune minore, care vor fi nerelvante, si vor fi stigmatizate, desi masinile poate sunt foarte bune. O bara vopsita, o usa zgariata etc. Dar adevaratele epave, care n-au fost reparate pe asigurare, nu vor aparea.

Răspunde

    Inteligent.Te-ai gandit ca reparatia masinii in urma unui accident major fara autorizatie de reparatie sau constatare din partea asiguratorului ,constituie o fapta grava,probabil penala ?Nici un service autorizat nu repara fara acel act.Automat se inregistreaza. Mai mult daca cumperi o masina nou in leasing, cu siguranta sistemul va functiona.

    Răspunde

      Si mai inteligent!
      Daca am un accident major, din vina mea, si nu am CASCO, imi repar masina pe banii mei, cu dovada eliberata de politie. Unde apare CEDAM in lantul asta?

      Răspunde

        CEDAM apare in lantul asta daca masina celui lovit de tine este reparata cu rca-ul tau.

        Răspunde

      HaHaHa, unde te crezi Robert? mergi la orice service si cu o mica spaga in plus iti repara orice masina fara autorizatie :))

      Răspunde

        va rog sa ma credeti ca se repara ORICE masina in service, am lucrat 3 ani pe receptie si se poate…, nu a venit nici macar odata politia sa ne intrebe de vorba.

        Răspunde

      Ha ha, ce simpatic esti, ai uitat in ce tara traim ?
      Mie sincer nu mi s-a cerut niciodata autorizatia aia si am avut daune insemnate in vreo 2-3 cazuri.

      Răspunde

Extraordinar!! Ceva bun..

Răspunde

la voi amers?

Răspunde

Daca o duci la un atelier specializat pentru reparatii, masina o sa intre in baza de date, dar daca a a suferit un accident si ti-o repara cineva care se pricepe, s-ar putea cam 100% sa nu mai intre in acea baza de date, deci nu e foarte sigur sistemul nici dupa cativa ani !

Răspunde

degeaba au facut acest program …..nu merge deloc ,am incercat cu toatedatele si nu am primit nimic ……ce sa mai zic dacanu imi da nimic cu toate datele dar numai dupa nr masinisau serie

Răspunde

0ricum e tare greu so observi presupun!!!!!!

Răspunde

am verificat-o pe a mea care a avut dauna in iulie si nu apare

Răspunde

mda ,am incercat dupa cnp pt o masina din 2010(nu am in fata seria caroserie) si dupa nr si ..ati ghicit,nu merge

Răspunde

este total irelevant deoarece 1-se vor introduce in sistem dar masinile conduse de conducatorii soferii care au facut accidentul nu si cei care au suferit ,deci doar jumatate din nr masinilor ,poti sa fii lovit de 10 ca tu nu vrei aparea in acest sistem.2 -nu sunt imagini ca sa vezi cat de avariat a fost autoturismul ,poate a fost doar lovit putin in lateral sau un spoler sau poate a fost avariat in fata si a necesitat mai mult munca si aceasta a fost facuta de mantuila.cel mai bine e sa ii faci testul inainte sau daca ai pe cineva care cunoaste cu care sa verifici inainte

Răspunde

da voi lasati doar comentariile ce va convin???!! daca da mai bine desfintati fratilor acest segment si nu va mai complicati…din cite mi-am dat seama sinteti de 2 bani

Răspunde

Baza de date este centralizate de firme de asigurari. Daca cel care loveste masina scoate dovada pt reparatie si o face in regie proprie sau oricum pe banii lui, acea masina nu apare…
Nu ajuta foarte mult sistemul pentru ca traim in Romania!!!!

Răspunde

    Esti praf ! Ca sa iei regie proprie pentru reparatie ai nevoie de acte de la compania de asigurare. Nu iti dau aia bani de mila cand te vad cu masina lovita. Mai citeste

    Răspunde

      Catalin nu ai inteles ce vrea sa zica Stefan

      Răspunde

Intentia celor de la CEDAM este de bun augur, insa nu functioneaza inca totul cum ar trebuie. Am verificat 3 masini la care stiu sigur ca au fost reparate in 2011 si 2012 pe casco, reparate la un service autorizat ( mai bine de atat nu se poate ) si nu am gasit nici un raspuns pe site-ul lor. In Romania se vor gasi intotdeauna solutii sa ocoleasca service-urile autorizate. Sunt multe service-uri care repara masina fara nici un fel de act si automat fara facturi, devize etc. La noi ca la nimeni. Nu o sa ajungem sa fim siguri de o masina secondhand niciodata. Suntem in urma celor din Vest cum 15-20 ani si asa va ramane.

Răspunde

dak se repara la orice atelier..si nu e cu casco..in care data de baze sa intre?..in cea a atelierului?…ce e cu voi?…bazele de date din service nu au legatura cu asigurarile..decat DAK..se fac pe asigurare….asa ca se poate face la orice service dak nu e pe asigurare…

Răspunde

da e bine cu aceasta lege

de ce?
vrei sa ati cunperi o masina de valoare mai mare si vrei sa stii istorialul ei , atunci o poti verificasi aflii cate daune a avut masina

Nu e vorba de o zgarietura ca dor nu ati cunperi masina noua
Dar daca ei o masina bmw 7 sau posche cayennesau audi a8 si are 3 daune totale si taiata in doua si facuta .
INTREBAREA ESTE PE CE DAI BANII …….

SALUTARE !

Răspunde

Ce inseamna “grav”? Mi-am gasit masina in baza, desi a fost vorba doar de tabla.

Răspunde

Tocmai am cautat masina mea, pe care am avut o dauna minora in 2010, reparata pe CASCO. Imi apare ca nu am avut nici un eveniment. Deci pot sa o vand linistit:)
Desi e irelevant, mi se pare ca interfata e sumara. Da o gramada de mesaje ca lipsesc data, nu precizeaza nici macar formatul in care sa bagi numarul.

Una peste alta, o idee buna. Chiar daca nu elimina riscul de a cumpara, il reduce(chiar daca e cu un procent foarte mic). Plus ca e la 3 clickuri distanta, deci eu cred ca se merita efortul.

Răspunde

IN ANGLIASAU SPANIASAU ITALIA PLATESTI O TAXA DE 10 E SI AFLII DACA MASINA A AVUT ACCIDENTE

DECI E BUNA IN FELUL EI LEGEA

ACEASTA LEGE E BUNA PENTRU MASINI CARE AU AVUT DAUNA TOTALA

IN FELUL ASTA POTI AFLA DACA A SUFERIT UN ACCIDENT MAI MARE

DACA O MASINA A FOST AVARIATA IN PORPORTIE DE 75, 80% ATUNCI CRED CA E DAUNA TOTALA

CEI DE LA COMPANIA DE ASIGURARI IN BAZA LOR DE DATE ORI UNDE AI MERGE IN TARA ASTA ATI IESE CA A FOST ACCIDENTATA

Răspunde

am verificat o mashina care a avut 2 daune…si nu apare. e degeaba

Răspunde

Un program de genul este uk … trimiti nr. de imatriculare prin sms la nr.83600 sau un alt nr. contra cost(cam 3£) si primesti intregul istoric al masinii…bineinteles ce a fost inregistrat

Răspunde

nu vor aparea 80 % din masinile carea au avut avarii foarte marii si reparate cash.vor aparea doar zecile si sutele de accidente minore gen (schimbat bara fata sau spate,far + aripa.vopsire aripa usa capota.)etc. masinile care sunt douna totala n use rapara pe asigurare si ti`o repara orice service auto. mai putin la reprezentante.

Răspunde

adio samsareala!!!!!!!!

Răspunde

E o mare teapa si cu asta….intr-o tara de blatisti.

Răspunde

E cam irelevanta treaba.Masina mea apare.Dar doar ca a avut o dauna.Nu se specifica nimic despre gravitatea loviturii.Eu am avut o mica zgarietura care a iesit la polish si celalalt putin coltul de la bara de revoipsit ceva super minor.Daca aveam o dauna grava apare la fel ca si o dauna minora fara nici o diferenta.
Doar sa-l intrebi pe proprietar ce dauna a avut la momentul respectiv sisa-l crezi pe cuvant.

Răspunde

cine e interesat de un ford mondeo 2006?doar 6000euro. conform aplicatiei e fara pata…daca ma intrebati pe mine a avut trei accidente….deci?

Răspunde

ati incercat sa-l folositi ? e useless, da eroare tot timpul, cod de verificare incorect..

Răspunde

DRAGI COLEGI SI PRIETENI SA VA SPUN CEVA IN ROMANIA ORICE LEGE ARE O SCAPARE SI ORI CE MODALITATI APAR ASTA E GANDIREA NOASTRA SA O JMECHERIM SA ZIC ASA..
EXEMPLU FAC MASINA PACHET SAU CAT DE CAT O LOVESC O DUC LA NEA GHEORGHE SAU MARIAN TINIGHIGIU DUPA O DUC LA VOPSIT SI E GATA INTREBAREAEA IN CE BAZA MIO GASESC EI MIE IN BAZA LUI TANTI MARIANA ALUI MARIAN???
SI CATE DESCINDERI FAC POLITIA LA DRESELE ACESTOR PERSOANE DE REPARA MASINI..SUNT SER.MULTE CARE AU ACTE SUNT PERFECT IN REGULA DAR NU AU UN CALCULATOR SAU CEVA AU UN CAET SAU RESTRU CUM APARE LA VOI KA AM REPARATO LA X CU CAETUL.
DE CE CRITICAM PE NOI CAND LA ALTI E MAI RAU
SI DACA E CEL MAI RAU LA NOI DE CE DE INTOARCEM DE FIECARE DATA ACAS.
D CE NU NE MUTAM ACOLO? DE PREA BINE?
SCUZATY SCRYSU NU LE PREA AM CU NETUL BINE NICI CU SCRISUL :))

Răspunde

AIUREALA
CINE STIEDE ACEST SISTEM SI VREA SA ISI VANDA MASINAO REPARA LA UN PARTICULAR FARA SA MAI APARA IN VREO EVIDENTA.. ASA CA…ASTA E PT FRAIERI CARE ACCEPTAAIUREALA ASTA.
PT REPARATII IN ACCIDENTEIN CARE NU E IMPLICATA ALTA PERSOANA SAU MASINAO POTI REPARA SINGUR IN CURTEA TAFARA AUTORIZATIE DE REPARARE.LA FEL SI PE LASERVICE-URI PARTICULARE…. SI ATUNCI CARE E ROSTUL ACESTOR ”EVIDENTE”PARTIAL REALE?NICI UNUL.

Răspunde

AR FI MISTO DACA AR SI FUNCTIONA !!!!!!!!!!

Răspunde

un kkt de sistem. total nefunctional. am incercat toate variantele de date solicitate, cica numar de verificare incorect.

Răspunde

….SUPER,MISHTO,NEMAIPOMENIT,ABRACADABRANT,UIMITOR,FAIN,BESTIAL…stati putin sa ma mai uit prin dictionar sa mai gasesc nisteadjective!!!!

Răspunde

am citit pe sarite articolul dar am vazut ca este vorba doar de daunele care se fac pe rca, deci daca eu lovesc masina de un copac si o repar cu casco nu cred ca intra in baza de date…

Răspunde

Bun o masina reparata intr-un service de calitate reprezinta faptul ca proprietarul a tinut la masina lui.Deci masina i-si pastreaza proprietatile impuse de constructor.Reparatiile de mantuiala se vor observa cu ochiul liber. Oricum vad o sumedenia de oameni care scriu de verificat si rasverificat. In Germania pe care toti o laudati te duci la proprietar vezi masina poate faci o tura o platesti faci documentele si-n maxin 3 ore ai plecat cu ea. Cine merge cu tine la verificari?Buna mare , adio , pa, Daca pe drum crapa cutie de viteze ( vezi amatori de Golf 4, 1,4 benzina) e problema ta deja ca esti proprietar de cateva ore , platesti platforma 300 euro sa te scoata de pe autostrada si apoi incepe aventura.Va recunoste-ti cativa aici ? cred ca da!
In concluzie fiecare sistem e facut sa ne usureze viata, dece sa incercam a-i cauta defecte, se vrea o baza unica de cunoastere a celor care sunt “asi ai volanului”se vor cunoaste poate ceva despre daunele acestora , dar exista o lege suprema confidentialitatea , nu pot face publice toate datele fara acordul cetateanului . Da ar fi o lege buna daca ar face puscaria cei ce dau km peste cap, inselandu-ne , prostindu-ne , insuflandu-ne ideea de o viata mai mare a motorului decat cea reala dar aia n-o s-o vedem niciodata.In rest drumuri bune, vara evenimente majore!

Răspunde

ffffff bine

Răspunde

se vede dupa CNP proprietar, serie sasiu si cnp daca masina a fost implicata in accident si s-a folosit polita rca. Un exemplu , poate nu m-am exprimat clar : eu detin auto cu nr. AG-00-ABC , CNP : 1800000000000 , serie sasiu : W0L0XXXXX . dau masina unui prieten care provoaca un accident, el fiind de vina. Dau polita rca omului nevinovat sa isi repare masina. Se gaseste ca istoric daca voi cauta dupa CNP-ul meu, Seria sasiu si nr. masinii mele. Cunosc un caz concret cu dauna in octombrie si apare. nu stiu datele unei masini cu dauna dar sa nu fi fost vinovat de producerea accidentului sa vedem ce apare. Daca gasesc… revin cu un post.

Răspunde

NU FUNCTIONEAZA!
Eu sunt un “bun client” al asiguratorilor, am lucrt in multe firme si am pocnit cel putin 5 masini. Nu gasesc nimic in baza asat de RAHAT!
Era interesant daca gaseai dupa seria sasiu (sau VIN cum i se zice international),,, Seria masinii e unica!
SISTEM DE KKT, bani publici aruncati pe o lege de rahat…
NEFOLOSITOR!

Răspunde